Bezbolestný pohyb ve třiceti i v šedesáti letech.

O akademii

Zakladatelem a hlavním tvůrcem koncepce akademie je současný trenér mladších žáků Michal Urbanec. Rodiče Michala Urbance od mala vedli nejen ke sportu (fotbal – v UH, hokej – v UH, tenis – v UH, karate – v UH), ale i k hudbě (základní umělecká škola – hra na kytaru) a nepochybně i ke vzdělání (maminka i babička jsou učitelky). Navíc prošel sportovní školou v Uherském Hradišti, kde měl od páté třídy pětkrát v týdnu tělocvik (a poté ještě čtyřikrát v týdnu fotbalový trénink). Vystudoval učitelství pro první stupeň se specializací na tělesnou výchovu v Ostravě. Učil v Uherském Hradišti na základní škole Za Alejí a UNESCO (první stupeň).

Počátky

První trénink byl ve Zlechově na hřišti 23. srpna 2007. Celou první sezónu vedl Leoš Marek společně s Michalem Urbancem a Janou Urbancovou. V průběhu této doby se také tvořila ustálená koncepce akademie. Občanské sdružení Fotbalová akademie Zlechov vzniklo 2.11.2012. Celý současný výbor je složen z rodičů hráčů akademie. Za tréninky a kvalitu sportovního vzdělávání ve fotbalové akademii nese plnou zodpovědnost Michal Urbanec, který vybírá trenéry a asistenty k jednotlivým týmům.

Na co klademe důraz

Naší prioritou je přivedení co největšího počtu dětí k celoživotnímu aktivnímu životnímu stylu. Klademe velký důraz na zdravotně orientovanou tělesnou zdatnost (správné držení těla, zapojení všech svalů a částí těla při různých pohybových aktivitách). Chceme co největší počet dětí pozitivně motivovat a vést k tomu, aby nalezli sportovní oblast, která jim bude vyhovovat a ve které se zrealizují (fotbal, badminton, basketbal, balet, atletika, gymnastika, fotbal, hokej, tanec, …). Naše pojetí vychází od všestrannosti k pozdější specializaci. Náš způsob vedení dětí přípravkového věku připomíná spíše tělesnou výchovu na základní škole než nějaký fotbalový trénink. Jsme přesvědčeni, že všechno chce svůj čas a brzká specializace není pro převážnou většinu dětí (možná i pro všechny) tím nejlepším řešením s výhledem do dospělého věku. S námi Vaše dítě získá pohybové základy na celý život. Bude jen na Vás a Vašich dětech, kde naučené dovednosti v budoucnosti upotřebí. Fotbalová akademie Zlechov nabízí pestrý sportovní program od tří do devatenácti let, který zdaleka nezačíná a nekončí fotbalem. Vytvořili jsme nové pojetí přípravy kvalitních sportovců. Na nižší úrovni budou umět všechny základní sporty tělesné kultury, na vysoké fotbal. Čím mladší dítě, tím pestřejší, různorodější a zajímavější trénink. O kvalitu tréninku se starají lidé, kteří mají státní zkoušku z tělesné výchovy a nechybí jim potřebný zápal pro danou věc.

Filozofie

Naše koncepce sportu vychází od všestranného pohybového rozvoje, který odpovídá  psychickým a fyzickým specifikům našich svěřenců, k postupné specializaci na fotbal. Víme, že je velmi složité přihlásit dítě mladšího školního věku zároveň do atletiky, gymnastiky, tance, fotbalu, hokeje, plavání, …, kde by mohlo získat optimální sportovní základ pro svůj nejoblíbenější sport (a to do toho raději nepočítáme finanční náročnost). Navíc je nám jasné, že málokdo v pěti či osmi letech ví, který sport jej bude bavit a pro který bude mít předpoklady. Proto nabízíme všestrannou sportovní přípravu pro děti od tří do dvanácti let (jedná se o žáky mateřské školy a prvního stupně ZŠ), kdy se pod naším vedením mohou až devět let různorodě sportovně rozvíjet a poté, či v průběhu této doby, zjistit, co dál. Od třinácti let pracujeme jen s těmi dětmi, které mají zájem pouze o fotbal (ostatní sporty využívají jako doplněk a kompenzaci k fotbalu). Naše akademie vede žáky k vlastní cestě zaměřené na celoživotní aktivní životní styl. Každý mladý sportovec, který prošel naší akademií a nadále se věnuje jakémukoliv sportu, je pro nás úspěchem. Rádi mezi sebe přijmeme i dívky, které nedosáhly věku dvanácti let. Získají s námi spoustu hodin pestrých a kvalitních tělocviků čerpajících z osnov základní školy (se spoustou sportovních dovedností by se fyzicky ve škole nejspíš nikdy nesetkaly a neseznámily). Fyzické rozdíly mezi chlapci a děvčaty jsou do zhruba dvanácti let zanedbatelné, proto i v tělesné výchově na prvním stupni základní školy cvičí chlapci i děvčata společně.

Profesionálním sportovcem se stane jen nepatrný zlomek lidí a naprostá většina se na vrcholové úrovni neprosadí (jsou tím myšleni i ti sportovci, kteří prošli profesionální fotbalovou výchovou zaměřenou na vysoký výkon. Např. mládež ve Spartě, Slovácku, Plzni). Proto jsme se rozhodli nabídnout jinou cestu, kterou přivedeme co největší počet dětí k celoživotnímu aktivnímu životnímu stylu a k využití sportu jako prostředku ke zlepšování a upevňování zdraví. Sportem vedeme děti k snadnějšímu začlenění do kolektivu, k solidaritě a toleranci k druhým.

Kluby, které se ohlíží na výkon, se většinou příliš neohlíží na zdraví hráče. Musí v dané kategorii plnit cíle, které stanoví jejich nadřízený, jinak jsou nahrazeni „lepšími trenéry“.Dělají převážně fotbalová cvičení (zde hrozí přetíženost často používaných svalových skupin, které mohou přivodit organismu zdravotní problémy a na jejich kompenzaci trenérům nevychází čas). Díky zařazení různých oblastí tělesné kultury zatěžujeme svaly celého těla, což vyhovuje celosvětově uznávanému pojetí zdravotně orientované tělesné zdatnosti. Navíc tolik nepřetěžujeme psychiku našich hráčů, neboť nedělají od pěti let jenom fotbal. To je výhodné i pro děti zdánlivě pohybově nenadané, neboť se nám postupně daří odstraňovat příčiny jejich neobratného pohybu a tím se časem stávají  rovnocennými soupeři i s takzvanými talenty. Nelze o nikom do věku patnácti let tvrdit,či dokonce dříve, že je kopyto bez talentu, které nikdy nic umět nebude!

Naší obrovskou výhodou je, že u nás neexistuje žádný tlak na výsledky a tím pádem můžeme dělat věci po svém a v zájmu dětí (ne klubu či jeho majitelů). Aby mohl být sport co nejzdravější, musíme již od mala vypěstovat u dětí správné pohybové stereotypy, které umožní vykonávat konkrétní pohybový úkol při co nejmenší námaze. V této oblasti se neustále vzděláváme a zdokonalujeme. Nejedná se jen o držení těla, ale o celkové ovládání pohybu při různých činnostech. Při každém tréninku a zápasu se ohlížíme do budoucnosti. Našim cílem není vytvořit vynikající přípravkový tým (nepochybujeme o tom, že jej jsme schopni speciálním úzce fotbalovým zaměřením mít), ale přivedení ke sportu co nejvíce lidí, kteří se budou z bezbolestného pohybu těšit jak ve třiceti, tak v šedesáti letech. Myslíme si, že touto cestou se nám podaří přivést většinu našich hráčů k co nejvyšší sportovní výkonnosti (doufáme že všechny) a zdraví nebude to, co ukončí jejich sny. Největším problémem velkého množství nadějí je právě předčasná specializace a přetíženost z tréninku, což se viditelně neprojeví hned, ani za malou chvíli, ale třeba až za deset či patnáct let. Stane se to ve věku, kdy si mohli svým sportem třeba i vydělávat (místo toho chodí po doktorech).

Kalendář událostí
Červen  2021
Po Út St Čt So Ne
   
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30  
Přihlášení
VZKAZNÍK
LOADING...